Smallworld, za mały świat, za dużo życia

Cześć:). Dzisiaj powiem co nieco, tak  jak napisałem w tytule dzisiejszej recenzji,  o grze Small World (edycji polskiej) .                                                                                                                                                                                                                                                                      1. Informacje ogólne o grze:7

Gra ta jest grą strategiczną, wydaną w Polsce przez Rebel. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej ósmego roku życia, lecz mam brata, który w nią gra, a ma sześć lat. Liczba graczy, mogących grać w nią to 2 – 5 osób. Czas grania to ok. 40- 50 minut, lecz w większym gronie czas może wydłużyć się  do 80 minut. Tematem gry jest kraina Smallword,  zamieszkiwana przez 14 ras, która jest za mała, aby je pomieścić.

                   2.  Wnętrze pudełka:

W pudełku znajdują się:9                                               – 4 mapy baśniowej krainy na dwustronnych planszach, każda mapa przeznaczona na inną liczbę graczy                                                                                      – 6 arkuszy/kart pomocy po jednym dla każdego gracza i jedna służąca jako szybki spis/skrót zasad całej gry                                                                                                                                                                                            – 14 kafelków (sztandarów) kolorowych na górze i od spodu wyblakłe (wymarła rasa) oraz jeden dodatkowy sztandar dla wykonania własnego pomysłu                                                                                                                                                                              – 168 żetonów ras: takich jak: Amazonki, Krasnoludy, Elfy, Ghule, Szczuroludzie, Czarodzieje i inne,                                                                                                                                                                                                                                                         – 20 odznak specjalnych zdolności, wraz z jedną pustą  dodatkową do realizacji własnego pomysłu                                                                                                                                                       – 35 żetonów specjalnych, w tym takie jak: Legowiska Trolli, Twierdze, Góry, Obozowiska, Norki, dwa żetony Bohatera i żeton smoka                                                                     – Znacznik rundy                                                                                                                                                           – instrukcja wraz ze specjalnym kodem do Days of Wonders

                  3.   Zasady gry (skrócone)

1.Runda pierwsza:8

  • Wybór zestawu (rasa + specjalna zdolność) i zapłacenie 1 monety za każdy zestaw znajdujący się powyżej, przez nas wybranej rasy.
  • Zabranie zestawu i wzięcie odpowiedniej ilości żetonów ras (swojego oddziału).
  • Robienie podbojów: bierzemy żetony ras i kolejno od rogu mapy zasiedlamy lub atakujemy tereny na których jest już jakaś jednostka, choćby neutralna. Robimy to przez dodanie/położenie na teren 2 żetonów, lecz jeśli są to góry to 2+1, a jeśli jest jakaś inna jednostka to dajemy 2+1 żeton za każdy żeton innej jednostki położony tam. Ale uwaga, możemy tylko podbijać obszary sąsiadujące już z jednym z naszych terenów!
  • Jeśli został nam jeden żeton to kładziemy go na wybranym terenie, którą chcemy zasiedlić i rzucamy kością posiłków. Jeśli wypadnie na niej liczba oczek, której nam brakuje, to zostawiamy żeton, a jak nie to zabieramy żeton z powrotem.
  • Później pobieramy 1 monetę za każdy teren zasiedlony prze nas (czy to rasa wymarła (o której będzie mowa poniżej ), czy aktywna) i trzymamy je tak, aby inni gracze ich nie zobaczyli.

2.Kolejne rundy

  • Zbieramy swoje żetony, pozostawiając po jednym na każdym podbitym terenie.
  • Podbijamy tereny tak jak w pierwszej rundzie omijając tylko fakt, że nie trzeba od rogów podbijać.
  • Lub jeśli nie mamy już żetonów robimy schyłek cywilizacji rasy:

* Odwracamy sztandar rasy na wyblakłą stronę i odrzucamy odznakę zdolności, chyba że  jak obrócimy odznakę to dalej jest ten znaczek co na kolorowej, to wtedy ją zostawiamy (dalej jest aktywna).

*  Odwracamy po jednym żetonie ras z danego terenu na wyblakła strona, a jeśli mamy ich więcej na danym terenie, to resztę wyrzucamy do pudełka na żetony.

* Jeśli posiadamy już inną wymarłą rasę, to tą starą wyrzucamy oraz jej żetony.

* Kolejną turę zaczynamy jak rundę 1, tj. podboje itp.

                         4.Moja ocena

Teraz przejdźmy do rzeczy chyba najważniejszej, to znaczy mojej oceny. Według mnie gra jest dość fajna. Po kilkudziesięciu/kilkuset razach grania, mogę spokojnie powiedzieć, że ani trochę mi się znudziła. Kombinacje ras +zdolności, kiedyś się znudzą, ale na ratunek przychodzą dodatki do gry: Small World: Podziemia (samodzielna gra, kolejne 14 ras), które za pomocą drugiego dodatku można złączyć z pierwszą częścią, karty wydarzeń, lecz na razie tylko w języku angielski są i  dwa dodatki po 3 rasy i po  6 odznak w każdym. Więc jeśli komuś by się znudziły te rasy, to można dokupić drugi dodatek. Sama mechanika gry jest dobra, nie mam do niej zastrzeżeń. Grafika jest świetna, fantastyczna  i barwna. W odpowiednim gronie (nie takich co się zaraz nudzą jak zaczną grać ) gra się świetnie. Również dobrze wytłumaczone są zasady całej gry na kartach pomocy. Świetnym rozwiązaniem jest dodanie 1 żetonu rasy i 1 żetonu odznaki, które dane są, byśmy mogli sami sobie zrobić.   Gra  jak na tak wiele elementów jest w przystępnej cenie, zazwyczaj poniżej 150 zł. Grę oceniam bardzo pozytywnie. Jak również ją polecam. Fani gier planszowych powinni ją mieć na swoich półkach. Gorąco polecam!  :) ;)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s